Artykuł

Rebranding marki: kiedy i jak przygotować się do zmiany?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre firmy decydują się na zmianę swojego wizerunku?
Rebranding to tajemnicze słowo, ale za nim kryje się zestaw działań, które pomagają wpłynąć na zmianę postrzegania firmy lub marki.
Dziś przyjrzymy się, dlaczego firmy decydują się na rebranding i jak można się do niego przygotować.

Czym jest rebranding?

Rebranding jest znacznie głębszym procesem niż jedynie działaniem polegającym na wymianie logotypu czy zmianie kolorów na stronie internetowej. To kompleksowy zestaw działań, który ma na celu rewitalizację i ulepszenie postrzegania firmy na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim, rebranding oferuje szansę na kształtowanie tego, jak firma jest postrzegana przez swoich odbiorców.

Wpływ na Wizerunek Wizualny:

Oczywiście, elementy wizualne odgrywają ważną rolę w rebrandingu, ale to nie tylko kwestia zmiany znaku czy kolorów. Zmiany w identyfikacji wizualnej mogą obejmować nowe kreacje graficzne, design strony internetowej, a nawet opakowań produktów. To wszystko ma na celu stworzenie świeżego, atrakcyjnego i zgodnego z nową wizją wizerunku firmy.

Zmiana Komunikacji:

Rebranding to także szansa na rewitalizację sposobu, w jaki firma komunikuje się z klientami i daną społecznością. Poprzez zmianę tonu, stylu komunikatu czy nawet kanałów dystrybucji, firma może skutecznie przekształcać swoje relacje z otoczeniem. To nie tylko zmiana słów, ale również dostosowanie przekazu do oczekiwań i wartości odbiorców.

Odczucia i doświadczenia odbiorcy:

Rebranding to również doskonały moment na poprawę doświadczeń odbiorców twojej marki. Zarówno w środowisku online, jak i offline, firma może skoncentrować się na usprawnieniu obsługi klienta, co wpływa na budowanie pozytywnych relacji. Doskonalenie interakcji z klientem, poprawę procesów zakupowych czy udoskonalenie punktów kontaktowych to kilka istotnych elementów na które ma wpływ rebranding.

Dlaczego firmy decydują się na rebranding?

Decyzja o rebrandingu często wynika z pewnym nieprawidłowości lub doświadczenia problemów, które mają wpływ na funkcjonowanie firmy.
W wielu przypadkach to właśnie jest tym głównym motorem napędowym, który popycha do zmiany.

Wśród najczęstszych powodów rebrandingu można wskazać problemy, które mają realne konsekwencje biznesowe. A są to między innymi:


Spadek Sprzedaży

Jednym z najczęstszych sygnałów jest malejąca dynamika sprzedaży. Nieprawidłowa identyfikacja wizualna może prowadzić do tego, że firma przestaje przyciągać uwagę swojej grupy docelowej. Nieuporządkowane i niespójne wizualnie treści powodują, że klienci mogą przestać identyfikować się z marką, co wpływa na spadek zaufania i lojalności. Poprzez rebranding firma może odnowić swój wizerunek, zyskać nowe spojrzenie konsumentów i odbudować poziom zainteresowania produktami czy usługami.

Negatywne Opinie Klientów

Jeśli firma zaczyna otrzymywać negatywne opinie od klientów, zarówno online, jak i offline, może to być sygnał, że coś wymaga zmiany. Problem z identyfikacją wizualną może prowadzić do niezadowolenia klientów, którzy mogą uznawać markę za przestarzałą, nieatrakcyjną lub nieadekwatną. Rebranding pozwala na skorygowanie tych negatywnych opinii, pokazanie, że firma słucha i reaguje na potrzeby klientów.

Zmieniające Się Trendy

Świat mody, designu i trendów marketingowych nieustannie się zmienia. Jeśli firma nie dotrzymuje kroku z aktualnymi trendami, może wydawać się przestarzała i odstająca od konkurencji. Rebranding pozwala na dostosowanie się do nowych trendów, co sprawia, że firma staje się bardziej atrakcyjna dla nowych pokoleń konsumentów.

Rebranding kawiarni Kratka

Kratka to mała kawiarnia, która kładzie nacisk na lokalność oraz autentyczność. Lokalni dostawcy kawy i wina są wyróżnikiem tego miejsca.
Oprócz sprzedaży kawy i lokalnego wina organizowane są prezentacje, autorskie spotkania oraz niewielkie wydarzenia artystyczne, które pozwalają 
odkrywać nowe twórcze inspiracje.

Główne wyzwania

 • Obecna identyfikacja nie pokazuje prawdziwej tożsamości firmy.
 • Brakuje spójności i uporządkowania w materiałach marketingowych oraz wewnętrznych.
 • Materiałom czasem brakuje wizualnego polotu – bywają nudne i nie odkrywcze.
 • Marka potrzebuje świeżego spojrzenia z zewnątrz na firmę i jej wizerunek.Przykład rebrandnigu znaku marki dla branży gastronomicznej.

Spotkanie briefujące z osobą decyzyjną, pozwoliło mi poznać obecny stan rzeczy oraz precyzyjnie zdefiniować oczekiwania klienta.
Marka poszerzyła swoją ofertę, dlatego oprócz zmian wizualnych ważne było, aby jednocześnie poszerzyć zasięg potencjalnych klientów.
Znak marki został stworzony pewien czas temu, dlatego jego odświeżenie miało na celu dostosowanie do obecnych trendów, przy zachowaniu perspektywy długofalowej.

Stworzenie spójnej, nowej identyfikacji wizualnej nadało nowego życia kawiarni. Ręcznie wykonane ilustracje podkreśliły lokalny charakter tego miejsca i wzbogacają komunikację o swobodny, artystyczny akcent a eksperymentalna typografia wykorzystana w komunikacji, która połączeniem dwóch stylów krojów o zupełnie odmiennym charakterze i wyglądzie nadała kawiarni unikatowy charakter.

Zwróć uwagę na spójność materiałów i kreacji graficznych.

Jak się przygotować do rebrandingu?

Droga do udanego rebrandingu wymaga starannej przygotowania.

 1. Zdiagnozuj sytuację:
  Zastanów się, co jest powodem do zmiany i jakie są główne impulsy pchające do rebrandingu.
 1. Określ cele:
  Zastanów się, co chcesz osiągnąć poprzez rebranding. Czy chodzi o nowoczesny wizerunek, redukcję ilości telefonów do obsługi klienta czy większą rozpoznawalność?
 2. Wybierz właściwą ścieżkę:
  Rebranding, lifting czy redesign? Rebranding to głęboka zmiana zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Lifting to wizualne odświeżenie, a redesign to naprawa konkretnego elementu.
 3. Oceń opłacalność:
  Zastanów się, czy zmiany są sensowne i opłacalne. Poznaj problem z wizerunkiem, okazję do wykorzystania i ich wpływ na biznes.

Pamiętaj, że rebranding to nie tylko zmiana logotypu. To szansa na odświeżenie firmy, dostosowanie się do zmieniających się trendów i zyskanie przewagi konkurencyjnej. Pamiętaj o diagnozie, celach i odpowiednim podejściu do zmiany, a twój rebranding będzie krokiem w dobrą stronę.
Z chęcią Ci w tym pomogę. Napisz do mnie i zróbmy ten krok wspólnie.

Zacznijmy

projekt

Skontaktuj się. Chętnie poznam Twoją markę i zarekomenduję dalsze działania w oparciu o Twoje potrzeby.

ładowanie...
ładowanie...